Edirne Tencere Ciğeri Tarifi

  • üzerinde 6 Kasım 2020
  • Likes!
edirne tava cigeri tarifi 5fa4e1b72839b e1604641644952

Edirne Tencere Ciğeri Tarifi

edirne tava cigeri tarifi 5fa4e1b72839b e1604641644952

Edirne ilimizin sembollerinden kabul edilen Edirne tencere ciğerini siz de evinizde kolayca yapabilirsiniz. Tarifimizdeki ip uçlarını takip etmeniz kafi.

Edirne Tencere Ciğeri Tarifi – Yapılışı

Malzemeler:

  • 500 gr. dana ciğeri
  • 2 su bardağı un

Kızartmak için:

  • 2-3 su bardağı ayçiçek yağı

Servis için:

  • 1 tane kuru soğan
  • 8 dal maydanoz
  • 6 tane kurutulmuş kırmızı biber

Yapılışı:

Edirne usulü tencere ciğeri yapabilmek için ilk olarak ciğerin zar benzer şekilde incecik kesilmesi gerekiyor. Kesme işlemi Edirne ciğeri yapacağınızı söyleyerek kasabınıza da yaptırabilirsiniz. Yada vereceğimiz bir kaç tüyo ile evde de kolayca hazırlayabilirsiniz.

Aldığınız tüm ciğeri kesmeden ilkin dipfrizde 15-20 dakika bekletmeniz gerekiyor. Böylece yumuşak olan ciğer kendini biriktirerek kesim için daha uygun bir hale geliyor.

Dondurucudan çıkardığınız ciğeri oldukça keskin bir bıçak ile yatay yada dikey olarak oldukça ince olacak şekilde keserek dilimleyin. Dilimlediğiniz ciğerleri bir süzgece koyun ve akan suyun altında sudan geçirin. Suyunun süzülmesi için 10 dakika kadar bekleyin. Suyu süzülen ciğerlerin üzerine birazcık tuz serpin ve karıştırın.

Tuz ciğerlerin kan ve suyunu dışarı atmalarını elde edecektir. Bu şekilde buzdolabında 10-15 dakika daha beklemeye alın. Hazır olan ciğerleri un dolu kaseye koyun. Ciğerlerin her tarafının unlandığından güvenilir olduktan sonrasında fazla undan bir süzgeç ile sallayarak kurtulun.

Ek olarak derince bir tencere yada tencereyi ocağa koyun. Kızdırdığınız tavaya bolca oranda ayçiçek yağı koyun ve kızmasını bekleyin. Ciğerlerin kızgın bol miktarda yağda pişmeleri gerekiyor. Kızgın yağa attığınız ciğerleri 2 dakika kadar hafifçe renkleri değişene kadar pişirmeniz yeterlidir. Ek olarak ciğerleri parti parti pişirin. Aynı anda oldukça ciğer atarsanız şekilleri biçimsiz olacak ve soğuyan yağ da oldukça yağ içmelerine niçin olacaktır. Pişen ciğerleri delikli bir kaşık ile alın ve kağıt havlu serdiğiniz bir tabağa koyun.

Bir kaseye kuru soğanı piyazlık yarım ay şeklinde doğrayın. Üzerine ince kıydığınız maydanozu ve tuz ilave ederek karıştırın.
Kurutulmuş kırmızı biberleri de ciğerleri pişirdiğiniz yağda oldukça azca tutarak pişirin. Biberler kuru ve oldukça ince olduğundan derhal yanabilir.Servis tabağına aldığınız ciğerleri yanında maydanozlu soğan ve kızarmış kuru biber ile servis edin.

Makale Etiketleri:
Makale Kategorileri:
Et Yemekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir