Uncategorized

şıra nasıl yapılır

Serinlemeye, günlük su ihtiyacını karşılamaya, bağışıklığı güçlendirmeye ve daha pekçok faydasına rağmen şıra nedir, ne uygun sorusuna net bir şekilde cevap verebilen şahıs adedi, bilhassa genç kuşak arasında ne yazık ki pek de çok değil. Oysa şıra, geleneksel içeceklerimizden bir tanesidir ve faydalarının beraberinde lezzetiyle de büyük bir ilgiyi hak etmektedir. Genellikle şerbet ve şurup ile karıştırılsa dahi şıra tamamıyla naturel bir içecektir. Yani içinde rastgele bir tatkuru üzlandırıcı ve aroma verici katkı maddeler olmadan yalnızca mayalanarak üretilir. Şıra Çeşitleri ve Genel Özellikleri Bölgelere göre değişiklik gösteren renkleri, tatları ve çeşitleri olan elma meyvesi kullanılarak uygulanan şıra, elma suyundan çok değişik bir lezzete sahiptir.

 

 

Elma şırası, çubuk tarçın ile aromalandırılabilir ve buz küpleri ile sıcak havalarda serinletici ve leziz bir meşrubat seçeneği olarak değerlendirilebilir. Olgunlaşmış armut ile uygulanan ve tatlı bir aromaya sahip olan armut şırası, hazım sistemini düzenlemeye yardımcı olmasının beraberinde kabızlık problemin giderilmesine de dayanak olur. Şıra nedir denilince ilk akla gelen imgelerden biri olan üzüm şırası, koyu ve iştah kabartıcı rengiyle diğer şıra çeşitlerinden kolayca farklılaşmaktadır. Siz dilerseniz malzemeleri farklılaştırarak diğer şıra çeşitlerini de tecrübe edinebilirsiniz. Kuru üzüm kullanmayı tercih ediyorsanız, tozlarından arındırmak için gene su ile durulayın. Kavanozun kapağını hava almayacak şekilde kapatın.

 

Mayalanma prosedürü tamamlanınca kavanozun içinde bulunan suyu süzerek bir şişeye yahut sürahiue boşaltın. Potasyum tarafından varlıklı üzüm şırası şayet al kan hücrelerinin gelişimine yardımcı olarak kansızlık probleminin giderilmesine dayanak olabilmektedir. Şıranın içinde bulunan yararlı ve naturel maddeler cilt dokusundaki çok yağdan arınmaya yardım eder. Doğal meyvelerden imal edilen şıra, bağırsakların faaliyetlerini destekleyerek metabolizmayı hızlandırır. Düzenli üzüm şırası kullanımı, kabızlık probleminin ortadan kalkmasına dahi yardım eder. 5.000 ₺ Üzeri %5 İndirim Toplu Alımlara Özel Fiyatlar Kuruyemiş Borsası’nda! İnternet sitemizin tüketimine dair ölçüm uygulamak ve görüşme deneyiminizi tedavi etmek için çerezler kullanıyoruz. Şırayı, şurup ve şerbetten ayıran özellik mayalanma sürecidir.

 

Eski geleneği yaşatmak ve sıhhatli meşrubat içmek isteyenler için yapımı epey kolay şıra yapımını sizler için paylaşıyoruz. İsterseniz kuru üzüm dilerseniz yaş üzüm kullanabilmeniz mümkün ama tercihiniz kara üzüm olmalı. Üç günün nihayetinde suyun üstünde kabarcıklar oluştuysa şıranın mayalandığının işaretidir. Üzümleri suyuyla beraber, diğer bir tencerenin içine ince bir süzgeçten süzün. Serinlemeye, günlük su ihtiyacını karşılamaya, bağışıklığı güçlendirmeye ve daha pekçok faydasına rağmen şıra nedir, ne uygun sorularının cevabı yazımızda. “Bursa Üzüm Şırası”, merasim ve tebrik yemeklerinde, iftar sofralarında ve hususi günlerde sunulmaktadır. Birçok tarihçinin eserlerinde ve gezginlerin yazılarında Bursa Üzüm Şırası ile ilgili yazılar bulunmaktadır. MALZEMELER 4 su bardağı içme suyu

1 su bardağı kara kuru üzüm yahut yaş üzüm YAPILIŞI Şıra yapımı için ilk olarak kara üzümler robottan çekilmelidir. Çünkü meşrubat şirketleri naturel şıra geliştirmeye başladı. Şıranın bozulmasını önlemek için mayalanma sırasında azıcık limon tuzu eklenmesi tavsiye edilir. Mayalanma prosedürü tamamlanınca kavanozun içinde bulunan suyu süzerek bir şişeye yahut bir özensiz boşaltın. Robotta çekilirse sulanır ve çok ufak parçalara ayrıldığı için süzme işleminde tanecikler de gelir bu nedenle tıpkı lezzeti vermez.
Havanda adamakıllı ezdikten sonra geniş bir kaseye alarak 400 ml su katılır. Ezilmiş kuru üzümler bu suyun içinde 1 gece süresince bekletilmesi, dinlendirilmesi gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tarifi videoları,4-6 kişilik yemek tarifleri, yemek tarifleri videoları,nefis yemek tarifleri tatlı tarifi videoları,çorba tarifi sebze yemeği tarifi, makarna tarifi, tatlı tarifi,et yemekleri tarifi jigolo diyari jigolo ajansimiz jigolo sahibinden jigolo ilan sitesi jigolo kayitci jigololar ariyorum